Článek v Reflexu - 8.4. 2009

7. srpna 2009 v 12:50 | Anetka:-) |  Nirvana/K.Cobain
Jsou na světě kapely, který jsou po určitý období tak slavný, že se až bojíte toho, že už tu zůstanou navždy, a ono - ŠUP! Za dva roky o nich nikdo neví (hurá!). Pak jsou ale na světě kapely, který ať dělaj´ co dělaj´, tak se jich ne a ne zbavit - a to se nečešou, nenosej cool hadříky, když hrajou, tak se neusmívaj', taky refrén nemaj' do třicátý vteřiny písničky, takže na Evropě 2 nemaj' šanci, protože z nástrojů se jim linou pekelné pazvuky, nejsou prostě součástí týhle party "dobře vypadajících", takže papír lesklých časopisů je nesnese, a dokonce si někdy klidně i umřou (nejlíp ve 27 letech), ale nikdy se jich nezbavíte, a to nejen kvůli vám samotným (pokud teda máte uši) - najednou zjistíte, že když vlezete do pokojíčku své asi čtrnáctileté neteře, tak si připadáte jako v chrámu Kurta Cobaina. Řeknete si: O. K., to jedný holce řekl spolužák něco o kapele, o který slyšel od táty. Ale pak za další rok vlezete do dalšího pokojíčku jiný neteře a už si říkáte, že asi maj' ty Kurtovy plakáty někde v akci ... Že neuhádnete, jakej plakát máme doma na záchodě?
Jedu autem, vzadu sedí moje dvě dcery, tehdy věk kolem deseti let - myslíte, že se dožadují těch pěkných dětských písniček? Takže pokud bych měl někdy někde hlasovat o nejlepší dětské kapele historie, budu se moc rozmýšlet mezi Red Hot Chili Peppers a Nirvanou ...


Ale proč to tak je? U RHCP naprosto chápu, proč je děti milujou - je to veselý, praštěný, melodický a vtipný. Jenomže některý lidi třeba už ve dvanácti letech cítí, že všechno není zas tak veselý a vtipný, takže copak tu máme na skladě? Kurt forever!


Skoro jsem chtěl napsat, jak je zvláštní, že děti v určitým věku neomylně sáhnou po Nirvaně, ale vlastně to asi zas tak zvláštní nebude, protože každej ví, že syrovost nestárne.


Kromě toho taky Kurt nebude nikdy starej (dál dává lidem nejlepší léta své smrti), navíc každý vnímavý dítě je logicky aspoň občas a aspoň trochu down, a hudba je přece tak po ruce.


Zpět do našeho auta burácejícího Nirvanou: dvě něžné holčičky řvou s Kurtem každý slovo a červená nám nevadí. Povzbuzen tedy zájmem mých dětí o hudbu s duchem, nabídnul jsem jim vzápětí Pearl Jam - a se zlou jsem se potázal: "Tati, to je takový těžkovážný ..." Hm, takže u Kurta těžkovážnost z nějakýho důvodu nevadí ...


Takže si myslím, že i v budoucnu budou dál vnímavé děti objevovat Nirvanu a dál jim bude znít jako současná kapela, jako kapela, kterou musíte doposlechnout do konce. A to nesnáším rozebírání hudby (za prvé to neumím, za druhý to prostě nesnáším), ale je mi jasný, že pro úspěch jsou důležitý i mimohudební věci. Jenomže u Nirvany jsou ty mimohudební věci až na druhým místě; nevermind!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 BAuu BAuu | Web | 9. srpna 2009 v 18:14 | Reagovat

nirvana se mi líbí, to je pravda.. ale až teď o nich taky něco vím :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama