Zzajímavý rozhovor s Courtney Love o Kurtovi

5. září 2009 v 16:54 | Anetka:-) |  Nirvana/K.Cobain
COURTNEY LOVE - Černá Vdova
Hudebnice a herečka Courtney Love (34) znala Kurta velmi dobře. Byli manželé, povila mu dcerku Frances Bean. I ona má co říct k fenomenálnímu úspěchu a pádu Nirvany.Proč jste se vlastně rozhodla poskytnout k veřejnému publikování Kurtovy deníky a korespondenci ?
"Protože Charles R. Cross měl v plánu skutečně seriózní knihu s podloženou faktografií a ne nějaké kváky, které o Kurtovi a kapele doposud vyšly. Charley navíc žije v Seattlu, pohyboval se v tom prostředí od počátku kapely. Opravdová biografie je práce na několik let a Charley jí věnoval mnoho úsilí a času. Proto se také v knize objevují i mně neznámé věci, nakládá však s nimi rozumně, je to opravdu velmi inteligentní a přitažlivá kniha. Vůbec mě k ní nepotřeboval a to mi bylo sympatické. Jedno jsem ale přece jen odmítla. Chtěl totiž zpovídat i doktory a psychiatry, kteří Kurta léčili."

Kolik Kurtových zápisků a deníků vlastně existuje ?
"Strašná spousta, možná je jednou zveřejním vcelku. Navíc to jsou neodeslané dopisy, různé malůvky, legrační poezie, opravdu krásná próza. Tuny a tuny deníků. Jako psavec byl Kurt nesmírně nadaný, mnohé zápisky mají neoddiskutovatelnou uměleckou hodnotu. Dále jsem objevila jeho vlastní žebříček stovky nejoblíbenějších alb a další a další zajímavosti. Stále víc si uvědomuji, jak jsem šťastná, že jsem ho znala a žila s ním. Milovala jsem ho a navíc byl pro mě i tím nejlepším přítelem, jakého jsem kdy měla. Jen jsem nenáviděla to stigma, že jsem JEHO manželka. S tím jsem si vytrpěla až dost."

Chtěla jste, aby konečně někdo oddělil v Kurtově případě realitu od mýtů ?
"Je třeba říct, že to je Charleyho realita. Já si pamatuji na podobného Kurta, ale přece jen trochu jiného. Ale to je logické. Charleyho kniha mě dojala, možná, že jsem ji ani neměla číst, protože jsem na některé věci nebyla připravená. I když jsem se mnoho o Kurtovi dověděla z jeho neuveřejněných písní, slibuji, že všechny vyjdou veřejně !!! Ale ne prostřednictvím určitých hajzlovských manažerů a právníků. Nechci, aby si opět namastili kapsy na člověku, kterého nenáviděli. Tím nemám na mysli Krista Novoselice a jeho zbytečné výpady Na Kurtovu adresu v posledních letech. Krist je milý člověk, opravdový anarchista, jen je obklopen špatnými lidmi. A navíc neznal Kurta jako já nebo jeho první láska Tracy Marander. Byl jen jeho spoluhráč, který navíc nenapsal žádnou z těch skladeb. Knihu jsem si přečetla a tečka, už ji nikdy neotevřu, protože bych zemřela zlostí a hnusem. Nad všemi těmi, kteří ho využívali jako hadr na podlahu. Kurt byl systematicky ničen, s tím musím, prostě musím žít, ale nikdy se s tím nesmířím. Nemusel zemřít. Teď už to vím, ale předtím jsem byla slepá a hluchá. Neochránila jsem ho. Osm let přešlo a pořád jsem v pekle. S tím rozdílem, že ho už teď nemůžu a ani nechci tlumit heroinem. Vím, že Kurtova smrt nebyla nevyhnutelná. V knize jsou zmiňovány jeho sebevražedné brebty z dětství, ale to všichni známe. Až umřu, kdo mi půjde na pohřeb ? a podobně. Fantazie. Představy. Někdy si říkám, kdyby se tak častěji pohyboval v blízkosti Bona nebo Michaela Stipea, ti by mu uměli poradit, ochránit ho, navést na správnou cestu, povzbudit ho. Kurt byl ale naopak vystaven permanentnímu negativnímu tlaku. Pořád mu někdo připomínal, že musel udělat něco špatnýho, že je tak strašně úspěšný, že zradil sebe a všechny ostatní. Mučili ho neustále, až tomu začal sám věřit. Přitom všichni věděli, že Kurt nikomu do prdele nelezl a dělal si věci po svém. To si uvědomovali a nenáviděli ho, protože toho sami nebyli schopni. Byl tak neustále obklopen žárlivostí a nenávistí. Právě ze strany těch, kteří se plácali v intelektuálských kapelách a nikoho nezajímali. Kurt byl úspěšný a oni mu tvrdili, že je to špatně, že to je něco nesprávného, hnusného. Prodával příliš mnoho desek a proto byl pro ně hajzl a parchant. Jistě, ničily ho drogy, a on se pro to cítil strašně vinen, až k nesnesení. Na konci cítil jen hanbu, stud a vinu, tyto pocity v něm přebíjely všechno ostatní. Nikdo mu nepomohl. Naopak, ještě ho skopávali hlouběji..."

Jaké vzpomínky se vám vybaví z období alba Nevermind ?
"Třeba krásný výlet do Ria. Kurta jsem nikdy předtím ani potom neviděla tak šťastného. Pořád se smál, že je konečně rocková hvězda, užíval si to, byl pyšný na svou první kreditku. Opaloval se, pravidelně jedl, miloval hlavně rybí prsty. Jedna prsatá Brazilka se s ním chtěla vyspat. On nechtěl, ale já mu říkala, ať klidně jde. Prostě pohoda. Poprvé a naposledy."

Kromě Hole vedete i nový projekt Bastard. Vrátila jste se k muzice ráda ?
"Určitě. Můžu mít zase mastný vlasy, nosit a říkat co chci a prožívat sexuální dobrodružství."

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama